Interpretacja wślizgów

Powiedzieć tak jak mówi regulamin:
„Obowiązuje zakaz gry wślizgiem. Wślizg blokujący strzał jest dozwolony, zakazany jest wślizg odbierający piłkę.”
to jak nie powiedzieć nic. Dlatego dziś zamieszczamy dla Was obszerną interpretację tego przepisu stworzonego specjalnie dla rozgrywek amatorskich.

W obliczu startu rozgrywek HALO, rozegrania pierwszych meczów, emocji z nimi związanych, postanowiliśmy przyjrzeć się jednemu z przepisów piłkarskich.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że tego przepisu nie znajdziemy ani w piłce trawiastej, ani w futsalu. Chodzi o przepis gry wślizgiem w lidze HALO.

Co mówi na ten temat Regulamin (z którym wszyscy się na pewno zapoznali ? )?

Punkt III, 2, d:

Obowiązuje zakaz gry wślizgiem. Wślizg blokujący strzał jest dozwolony, zakazany jest wślizg odbierający piłkę.

Punkt ten jak to w regulaminach jest bardzo ogólnie napisany, pozwalający na szeroką interpretację. Dzisiaj, pragniemy Wam tą Naszą, subiektywną, interpretację przepisu przytoczyć.

Zacznijmy od punktu wyjścia: dlaczego akurat tak? Rozważmy dwie skrajne sytuacje, pierwsza to klasyczne przepisy mówiące o dozwolonej grze wślizgiem. Nie zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. Amatorska halówka ma być ciekawą formą rekreacji, chcemy by była jak najbardziej bezpieczna. Nie wszyscy piłkarze amatorzy wykonywaliby by wślizgi w bezpieczny sposób. Wasze kostki są dla nas cenne, dlatego nie zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. Drugie skrajne rozwiązanie to zakaz gry wślizgiem. Teoretycznie proste, ale w dobrodziejstwie tego przepisu byłby również zakaz wybijania wślizgiem piłki z linii bramkowej. Bez sensu.

Dlatego zdecydowaliśmy się na przepis pośredni, wymyślony specjalnie na potrzeby HALO: Obowiązuje zakaz gry wślizgiem. Wślizg blokujący strzał jest dozwolony, zakazany jest wślizg odbierający piłkę. Przez wślizg rozumiemy: atak na piłkę, jedną lub dwoma nogami, gdy zawodnik przemieszcza się w dynamiczny sposób, często dotykając parkietu biodrami lub pośladkami.

Rozróżnijmy teraz kilka sytuacji, najczęściej spotykanych w meczu:

  1. Napastnik prowadzi piłkę, obrońca wykonuje wślizg, trafia w nogę napastnika. Jest to faul, rzut wolny bezpośredni, w zależności od impetu, niebezpieczeństwa, może ale nie musi, zostać ukarany kartką. Żółtą lub czerwoną.
  2. Napastnik prowadzi piłkę, obrońca wykonuje wślizg, trafia w piłkę. Jest to niebezpieczne zagranie, karane rzutem wolnym pośrednim. Jeżeli impet i dynamika takiego wślizgu jest w interpretacji sędziego zagrażająca niebezpieczeństwu, może ale nie musi, pokazać żółta kartkę.
  3. Napastnik strzela lub podaje piłkę a obrońca wykonując wślizg ją blokuje, odbiera lub wybija. To właśnie jest dozwolone.
  4. Napastnikowi odskakuje piłka, nie jest w jej posiadaniu, dobiega do niej. Obrońca wykonuje wślizg wybijający lub odbierający piłkę, nie robi tego w obrębie nóg napastnika. To subiektywna do oceny sytuacja, coś pośredniego pomiędzy 2 a 3. Do oceny przez arbitra, subiektywnej – to trzeba zaznaczyć – oceny.

W naszej ocenie sytuacja numer 4 jest kontrowersyjna, zależna od interpretacji, ale też wierzymy całkowicie w naszych arbitrów. Jest jeszcze numer 5, również problematyczny:

5. Półwślizg – termin wymyślony dosłownie przed chwilą, ale mający na celu zobrazować tą sytuację. Napastnik prowadzi piłkę, obrońca dogania noga i stojąc na jednej nodze drugą wyciąga, robi coś w stylu wślizgu, ale zachowuje równowagę lub „jedzie” na kolanie nogi postawnej. Taki niby wślizg, ale w sumie nie wślizg. Spotykany często w 1 lidze (dawnej PRO) wśród zawodników o wyższych umiejętnościach technicznych. To również pozostawiamy do interpretacji sędziów, którzy pod uwagę biorą dynamikę wejścia, ewentualne niebezpieczeństwo względem rywala.

Oprócz powyższych należy jeszcze poruszyć kwestię gry bramkarza. Bramkarz w polu karnym co do zasady może zagrać wślizgiem. Kontrowersyjne są sytuacje wyjść bramkarza gdzie rozpoczyna wślizg przed polem karnym, a trafia piłkę na linii. Jeżeli dzieje się to przed linią pola karnego powinno zostać określone jako niebezpieczne zagranie i ukarane rzutem wolnym pośrednim, jeżeli dzieje się w polu karnym, jest to zgodnie z regulaminem. Ale znowu: bierzemy pod uwagę ewentualne niebezpieczeństwo, ryzyko kontuzjowania rywala, dynamikę i siłę. Przykładowo: wślizg dwoma nogami wykonany przez bramkarza może zostać zinterpretowany jako niebezpieczny nawet jak jest w polu karnym i ukarany rzutem wolnym pośrednim z pola karnego.

W przypadku wślizgu bramkarza jest jeszcze jedna ważna sprawa. Może nie tyle wślizgu co ślizgu. Złapanie piłki w polu karnym i „wyjechanie” poza jego obręb nie karzemy czerwoną kartką ? Część zawodników niejednokrotnie w takich sytuacjach domagała się „czerwa”. Po prostu jest to rzut wolny bezpośredni z linii pola karnego.

Mamy nadzieję, że ten news w dokładny sposób rozkłada na czynniki pierwsze problem wślizgu w lidze amatorskiej i zapewni Wam dokładne zrozumienie interpretacji jaką staramy się kierować. Uważamy że to kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a względnie dużą dynamiką akcji i dopuszczalnej gry obronnej.

2 comments

  1. Cześć,
    Mam pytanie trochę z innej beczki. Czy jest sytuacja, w której bramkarz może zdobyć bramkę rzutem piłki z ręki?
    Pozdrawiam

Join the Conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *