Co z tym karnym?

Interpretacja wślizgów cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc kontynuujemy nasz cykl brodzenia w czeluściach przepisów piłkarskich. Niby oczywiste, niby znane, a jednak… odkrywcze dla niektórych. Przed Państwem rzuty karne.

Pomysłów na dobry karny jest wiele. Spotkałem się z opiniami, ze najlepsze rozwiązania to te siłowe. Sam broniąc, najbardziej nie lubię karnych mierzonych po ziemi przy słupku. A jak na karne i przedłużone rzuty karne patrzą sędziowie? Na co zwracają uwagę? Co może budzić kontrowersje przez nieznajomość przepisów?

Paradoksalnie Regulamin HALO nie mówi nic o rzutach karnych. Wpasowują się one w „ogólne przepisy” które są podstawą sędziowania. Chcielibyśmy jednak przybliżać kilka „ciekawych” przykładów oraz sytuacji.

Pewnie to wszyscy wiecie, ale przypomnijmy. Przy rzucie karnym (za faul w polu karnym, w którego skład wchodzi linia) bramkarz musi stać na linii bramkowej co najmniej jedną nogą. Nie może on wyjść przed linię przed oddaniem strzału.

Przy przedłużonym rzucie karnym (w naszej lidze za 5ty i kolejny faul) bramkarz może poruszać się w promieniu 5 metrów od bramki. Może on stanąć na przykład na trzecim metrze, lub też może poruszać się pomiędzy dwoma punktami. Przedłużony rzut karny wykonujemy z przerywanej linii, to istotna różnica w stosunku do przepisów Futsalu. Jest to o jeden metr bliżej.

W obu przypadkach rzutów karnych, można „dobijać”. Jest jednak ciekawy wyjątek, przepis o którym sporo osób nie wie. I się potem kłóci 🙂 Jeżeli zawodnik wykonujący rzut karny uderza w słupek lub poprzeczkę, a piłka po strzale nie dotknęła bramkarza (lub teoretycznie, innego zawodnika), ponowne dotknięcie piłki jest karne rzutem wolnym pośrednim.

Przedłużony rzut karny należy wykonać poprzez oddanie strzału na bramkę. Dobitka możliwa jest po dotknięciu bramkarza lub obramowania bramki. Inaczej mówiąc: nie wolno go „rozegrać”.

Faul w polu karnym karany jest rzutem karnym, nie zmieniamy wtedy liczby fauli kumulowanych. To ważna zasada w naszej lidze i prosimy o niej pamiętać. W każdym sezonie, co kilka kolejek zdarza się drużyna która wręcz wykłóca się „o nie przekartowanie faulu„. Przerażające 😉

Ważną i chyba ostatnią zasadą o której należy pamiętać jest relacja: „nie zatrzymywana ostatnia minuta a rzut karny lub rzut wolny„. Co do zasady zatrzymujemy czas na wskazanie sędziego. Uzgodniliśmy z arbitrami, aby w ostatnich sekundach spotkania, w momencie faulu, zatrzymywać czas. Jeżeli jest kilkanaście sekund do końca połowy, „zegarowy” podejmuje taką decyzje autonomicznie. Jest wtedy kilka sekund na wykonanie rzutu karnego lub wolnego.

Powyższe to w zasadzie przypomnienie przepisów, w większości obowiązujących od lat w naszej w halówce. Mamy nadzieję, że nasz cykl przybliży Wam zawiłości z jakimi można się spotkać w trakcie meczu. Powyższy artykuł stanowi załącznik do regulaminu.

Start a Conversation

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *